Podatek od lokaty bankowej - jak go ominąć.

Państwo pobiera podatki od wszystkiego, niestety od 2001 roku za sprawą ówczesnego ministra finansów Marka Belki (stąd jego potoczna nazwa - podatek Belki) podatek płacimy również od wszelkich zysków kapitałowych - w tym od zysków z lokaty. Zysk uzyskany z lokat jest obciążony 19 procentowym podatkiem. Uzyskany zysk z lokaty jest automatycznie pomniejszany o 19 procentowy podatek i dopiero tą pomniejszoną sumę bank przelewa klientowi na rachunek. Zysków z lokaty nie uwzględnia się w rocznym zeznaniu podatkowym, gdyż podatek od lokaty został już raz pobrany. W przypadku kont walutowych bank przelicza wartość odsetek na złotówki po kursie kupna z dnia naliczenia odsetek i wtedy obliczany jest i odciągany podatek dla fiskusa.

{Mosmodule module=REKLAMA1}

"Opodatkowanie odsetek od lokaty bankowej zakładanych przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej reguluje art. 30a ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zgodnie z którym podatek od odsetek z lokaty wynosi 19 proc. przychodu bez względu na rezydencję podatkową podatnika"

W teorii (i zgodnie z zapisem w ustawie) podatek ten wynosi 19% jednak w praktyce waha się on od 40% do 0%. Oczywiście im wyższy zysk tym podatek bliższy jest 19%, wspomniane anomalie pojawiają się przy kwotach / zyskach rzędu 2-3 PLN. Skąd te rozbieżności?

Diabeł tkwi oczywiście w szczegółach, a w tym wypadku w sposobie naliczania podatku. Z zaokrąglonej, do pełnych złotych, kwoty zysku oblicza się 19% podatek  i wynik ten ponownie zaokrągla do pełnej kwoty. W praktyce wygląda to następująco:

Jeśli zysk (np z lokaty 14 dniowej) wyniesie 2,79 zł wówczas opodatkowana zostaje kwota 3,00 zł (zaokrąglamy w górę) co daje 0,57 zł podatku, w zaokrągleniu pełną złotówkę. Łatwo policzyć, że w tym wypadku podatek wynosi aż 35%.Zauważmy jednak, że jeśli zysk z lokaty wyniesie np 2,43 zł wówczas opodatkowaniu ulega kwota tylko 2,00 zł. Po obliczeniu podatku (19% = 0,38 zł) okazuje się, że jego zaokrąglona wartość wynosi 0,00 zł czyli 0%! Poniżej kilka przykładowych obliczeń:

  • zysk 3,56 zł zaokrąglone = 4 zł*0,19 = 0,76 zł zaokrąglone = 1,00 zł
  • zysk 7,21 zł zaokrąglone = 7 zł*0,19 = 1,33 zł zaokrąglone = 1,00 zł
  • zysk 49,84 zł zaokrąglone = 50 zł*0,19 = 9,5 zł zaokrąglone = 10,00 zł
  • zysk 74,32 zł zaokrąglone = 74 zł*0,19 = 14,06 zł zaokrąglone = 14,00 zł
  • zysk 2,49 złzaokrąglone = 2 zł*0,19 = 0,38 zł zaokrąglone = 0 zł

 {Mosmodule module=REKLAMA2}

Idąc dalej tym tropem dojdziemy do dwóch ważnych kwot. Każdy zysk mniejszy od 2,49 zł daje wartość podatku równą 0%. Natomiast największy podatek z lokaty nałożony jest na kwotę 2,50 zł (wynosi wówczas 1,00 zł co stanowi aż 40% uzyskanej kwoty).

Różnica ta traci oczywiście na znaczeniu w przypadku większych kwot - na przykład dla zysku 137,27 zł podatek wyniesie 26,00 zł co stanowi 18,94% uzyskanej kwoty i jest praktycznie równoważny ustawowym 19%. Jest jednak ważna, jeśli ktoś odkłada niewielkie kwoty lub po prostu chce ominąć opodatkowanie.

Ostatnio bankowcy znaleźli nowy patent - lokaty jednodniowe. Pomysł polega na tym, że jeśli bank wypłaca odsetki codziennie, to owe odsetki są bardzo małe.

Dostajesz 2,49 zł odsetek z lokaty - jeśli odsetki brałbyś każdego dnia - nie zapłacisz podatku od zysku z lokaty bankowej.

Ustawa podatkowa mówi, że kwotę podatku należy zaokrąglić do pełnej złotówki - jeśli kwota ta jest niższa niż 50 gr, to zaokrągla się ją do zera. Jeśli więc zdeponujemy na jednodniowej lokacie na tyle nieduże pieniądze, by dzienne odsetki nie przekroczyły 2,49 zł (19 proc. podatku od 2,49 zł to minimalnie mniej niż 50 gr), cały ten zysk wolny jest od opodatkowania!Banki już na wyścigi wprowadzają lokaty jednodniowe, wcześniej dostępne tylko dla firm albo bardzo bogatych klientów. Lokatę typu overnight dla każdego wprowadziły już m.in. Bank Pocztowy, Alior Bank, BGŻ, jednodniówkę ma też w ofercie Getin Bank i Eurobank.
{Mosmodule module=REKLAMA3}
Banki nie mówią wprost, że chodzi o unikanie podatku. Ale znacząco mrugają do klientów. Np. BGŻ w materiałach informacyjnych wspomina, że jeżeli kwota odsetek z lokaty bankowej będzie odpowiednio niska, klient nie zapłaci podatku. Ale wstydliwie nie zamieszcza żadnych szczegółów.

Czemu banki oferują lokaty jednodniowe? Nie tylko z troski o klientów. Z zaoszczędzonych przez klienta pieniędzy często biorą "działkę", odpowiednio ustalając oprocentowanie. Klient - zamiast dostać o jedną piątą wyższe odsetki niż te z lokaty opodatkowanej - dostaje, owszem, wyższe, ale np. tylko o jedną dziesiątą. I mimo woli dzieli się z bankiem zyskami wynikającymi z braku podatku.

Ile trzeba włożyć na lokatę, żeby "załapać się" na odsetki bez podatku? To zależy od oprocentowania. W przypadku lokaty banku BGŻ - oprocentowanej na 5 proc. - ta "wolna od podatku" kwota wynosi ok. 17 tys. zł. Możemy te pieniądze przez rok trzymać na lokacie, a bank będzie codziennie dopisywał odsetki - każdego dnia ok. 2,4 zł, a więc nieopodatkowane.

Te 5 proc. w skali roku to równoważnik 6,2 proc. na zwykłej - opodatkowanej - lokacie. Jedyną wadą jest to, że oprocentowanie siłą rzeczy jest zmienne, bank może w każdej chwili je obniżyć, nawet z dnia na dzień.

Przykład I - dla dowolnej lokaty, którą możemy zerwać bez utraty zysku.

Zakładamy, że oprocentowanie w skali roku na powyższej lokacie wynosi 8%. Łatwo policzyć, że dzienny zysk z każdego zainwestowanego tysiąca złotych to 0,22 zł.

  • 1 000,00 zł * 8% = 80,00 zł,  80,00 zł / 365 = 0,22 zł

Oznacza to, że po 11 dniach nasza lokata bankowa wypracuje zysk 2,42 zł, który nie zostanie opodatkowany. Tego samego dnia otwieramy lokatę od nowa na kolejne 11 dni. Czas ten można wydłużać i skracać wpłacając mniejszą lub większą kwotę na lokatę należy jednak pamiętać o takich ograniczeniach jak minimalna i maksymalna kwota lokaty.

Przykładowo, jeśli nasza lokata będzie miała minimalną kwotę wpłaty 500,00 zł to wydłużymy czas inwestycji maksymalnie do 22 dni, natomiast ograniczenie maksymalnej wielkości lokaty do 10 000,00 zł skróci ten czas do jednego dnia.Możemy więc swobodnie dobrać wielkość lokaty (czas jej trwania) i ilość lokat, które chcemy założyć. Wymaga to niestety zrywania i zakładania lokat po określonym czasie (co wymaga nieco pracy i dla niektórych może być nieopłacalne) ale bardzo często umożliwia inwestowanie nawet dużych kwot (na kilku - kilkunastu lokatach) i ominięcie podatku.

{Mosmodule module=REKLAMA3}

Przykład II - dla lokaty 1 dniowej.

W tym wypadku nie mamy możliwości regulowania czasu trwania lokaty w związku z tym musimy obliczyć maksymalną kwotę, jaką możemy wpłacić na lokatę, żeby nie przekroczyć 2,49 zł zysku.

Rozważymy przykład 1 dniowej 7% lokaty (oprocentowanie w skali roku). Maksymalną kwotą jaką możemy wówczas wpłacić jest 12983,00 zł.

  • 2,49 zł * (365 / 1) = 908,85 zł

Maksymalnie 2,49 zł po 1 dniu, czyli 908,85 zł w skali roku (oprocentowanie mamy podane w skali roku)

  • 908,85 / 0,07 = 12983, 00 zł

Taki zysk z lokaty, da nam kwota 1298,00 zł ? oczywiście w zaokrągleniu. Każda złotówka więcej spowoduje, że potencjalny zysk przekroczy minimalną ?nie opodatkowaną? kwotę.

Jak widać podatek Belki w sprzyjających warunkach można ominąć, wymaga to jednak dokonania obliczeń (podane kwoty są jedynie przykładowe) indywidualnych dla każdej lokaty